By Danielle Pleasant

The annual Johnson County 4-H County Demonstration and Table Top Exhibit Contest held Thursday, March 21st at Mountain City Elementary saw a sizable group of participants, adding the event’s great success.
This years’ contest proved to be a triumph as 28 contestants from across Johnson County presented their demonstrations and exhibits as the 4th and 5th-grade demonstrations ranged from healthy snacks to making slime.
The 6th graders presented tabletop exhibits, which showcased a wide range of project work including citizenship, line, and design, performing arts and more.
All of the contestants earning a blue award ribbon and first place may advance to the regional competition scheduled for Thursday, May 9, at Bulls Gap School in Hawkins County.
In addition to the wonderful demonstrations and exhibits, the 2019 county poster design winners were also recognized. This year the 4-H t-shirt design winner was Lexi Mullins, a 5th grader from Mountain City Elementary.
Her design features a clock with the slogan “It’s always time for 4-H”.
The other posters that were chosen to advance to the regional contest were designed by Chloe Sutherland a 5th grader from Roan Creek Elementary and Sam Cretsinger a 6th grader form Shady Valley Elementary.
Congratulations to all of our competitors and thanks to all the judges, parents, family and friends who support the contestants and the 4-H program.

4th Grade
Clothing and Textiles
Shelby Reece 1st place

Companion Animal
Bella Justice 1st place

Engineering and Safety
Science
Eric Chant 1st place
Asia Stanley 2nd place

Food Science
C.J. Lipford 1st place

Line & Design
Brylee Gentry 1st place

Nutrition, Health, and
Fitness
Emma Brown 1st place

Performing Arts and
Recreation
Gavin Curd 1st place

 

5th Grade
Beef
Dalton Ward 1st place

Citizenship
Julia Crews 1st place

Clothing and Textiles
Brookelyn Lawley 1st place
Destiny Stout 2nd place

Companion Animal
Chloe Sutherland 1st place

Consumer Education and Economics
Izzy Thompson 1st place

Engineering and Safety Science
Dylan Blevins 1st place
Madi Howard 2nd place

Food Science
Shayla Sileo 1st place
Kendon Keith 2nd place

Line and Design
Jocelyn Stout 1st place

 

6th Grade
Citizenship
Joshua Ransom 1st place

Clothing and Textiles
Lanie Mink 1st place

Companion Animal
Mimi Zaldivar 1st place

Food Science
Savannah Lewis 1st place

Line and Design
Landell Walker 1st place

Performing Arts and
Recreation
Anna Porter 1st place
Hannah Johnson 2nd place

Photography
Trinity Slemp 1st place

Poultry
A.J. Laing 1st place